Kutsu Corpuksen syyskokoukseen

Corpuksen syyskokous pidetään 11.11. klo 14 luokassa D109. Tarjolla pientä purtavaa ja virvokkeita. Kutsu koskee Corpuksen jäseniä ja kunniajäsentä. Tulethan ajoissa paikalle vuoden tärkeimpään kokoukseen!

Syyskokous on Corpuksen varsinainen kokous, eli siellä on kaikilla jäsenillä äänioikeus (Voitte lukea mitä säännöissä sanotaan, kohta 9). Kokouksessa vahvistamme toimintasuunnitelman, tulo- ja menoarvion sekä liittymis- ja jäsenmaksujen suuruudet seuraavalle kalenterivuodelle. Kokouksessa valitaan myös uusi hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet, joita on minimissään 5 ja maksimissaan 10 puheenjohtajan lisäksi.


Syyskokouksen jälkeen pidämme hallituksen kokouksen, jossa nimitetään vastaavat. Säännöissä lukee, että hallituksen toimikausi on kalenterivuosi (Säännöissä kohta 6), joten uusi hallitus astuu toimeensa vuodenvaihteessa. Näin uusille hallituslaisille jää monta kuukautta aikaa opetella uusi toimi – toivon mukaan tämä laskisi kynnystä lähteä mukaan Corpuksen hallitukseen.

Puheenjohtaja lähettää vuoden 2015 toimintasuunnitelman sekä tulo- ja menoarvion ennen kokousta tarkasteltavaksi ja kommentoitavaksi Corpuksen s-postilistalle.

Syyskokouksen esityslista:
1. kokouksen avaus
2. valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi
ääntenlaskijaa
3. todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
4. hyväksytään kokouksen työjärjestys
5. vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksujen suuruudet
seuraavalle kalenterivuodelle
6. valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet
7. valitaan yksi toiminnantarkastaja ja yksi varatoiminnantarkastaja
8. käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat
Mikäli yhdistyksen jäsen haluaa saada jonkin asian yhdistyksen kevät- tai syyskokouksen
käsiteltäväksi, on äänen ilmoitettava siitä kirjallisesti hallitukselle niin hyvissä ajoin, että asia
voidaan sisällyttää kokouskutsuun.


Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *