Lue Naagaa englanniksi EACWP:n netissä!

Viime keväänä Naaga aloitteli yhteistyötä European Association of Creative Writing Programmes –yhdistyksen kanssa. EACWP pyrkii toiminnallaan tukemaan ja keräämään yhteen luovan kirjoittamisen tahoja Euroopassa. Kiinnostuksenkohteina yhdistyksellä ovat muun muassa kirjoittamisen opettaminen sekä opiskelu, ja yhdistys onkin jo pidemmän aikaa ollut yksi Jyväskylän yliopiston ja TAIKUn tärkeistä yhteistyökumppaneista.

Nyt uusia yhteyksiä on luotu myös suoraan opiskelijoiden ja yhdistyksen välille. EACWP julkaisee verkkosivuillaan kokoelman englanniksi käännettyjä runoja, novelleja ja artikkeleita, jotka ovat peräisin viimekeväisestä ainejärjestölehdestämme, Naagasta.

Ensimmäisenä julkaistiin Lasse Lindqvistin novelli ”Always Together”, jonka voit käydä lukemassa osoitteessa: http://eacwp.org/always-together-by-lasse-lindqvist/

Yhteistyömerkein ja kesäterveisin,
Naagan toimitus

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *